Alçıpan Uygulamaları

Alçıpan Uygulamaları

Asma tavan ve çeşitli duvar uygulamalarında kullanılmak üzere alçıdan imal edilen ve iki tarafı kâğıt ile kaplı olan levhalar günümüzde alçıpan adıyla anılmakta. Alçıpan aslında bir marka adı ancak gündelik dilde kartonlu alçı levha karşılığı olarak kullanılıyor. Hafif olması, yangına dayanıklılığı ve ses yalıtkanlığı sayesinde iyi bir malzeme olan alçıpan, istenilen biçimi kolayca alması ve hızlıca uygulanabilmesi gibi nedenler ile inşaat ve dekorasyon işlerinde yaygın olarak kullanılıyor. Bugünkü sayfamızda alçıpanla yapılan dekoratif uygulamalara göz atacağız. Tavana ve duvara uygulanan bu alçıpan örneklerden bazıları dekoratif amaçlı, bazıları ise işlevsel olma özelliğine sahip.

1. Alçıpanı seperatör olarak kullanabilirsiniz

Tek bir alan içerisinde farklı bölümle oluşturmak için alçı levhalardan yararlanılabilir. Bu örnekte de görüldüğü üzere, yatak odası bünyesinde bir giyinme odası oluşturmak istiyorsanız, alçı levhalar ile yarı açık bir bölüm yaratabilir ve rafları ve askıları bu levhaya monte edebilirsiniz.

2. Alçıpanı dekorasyona dinamik bir hava katmak için kullanabilirsiniz


Alçıpanı yalnızca işlevsel değil, dekoratif amaçla da kullanabilirsiniz. Bu örnekte şöminenin çevresinde gördüğümüz üzere, alçı levha, duvarlara hareket kazandırmak, farklı şekiller oluşturmak, boyut vermek için kullanılmaya oldukça müsait bir malzemedir.

Merdiven korkulukların olarak da metal, ahşap ya da cam yerine alçıpandan imal edilmiş bir korkuluk tercih edilebilir. Oldukça sağlam, güvenli ve duvarlar ile bir bütün oluşturacak olan alçı levhalar arzu edilen renge boyanabilmekte ya da duvar kağıdı ile de kaplanabilmektedir.

4. Alçıpandan duvara niş ya da tavana yarı açık bir raf yaptırabilirsiniz

Alçı levhalar depolama alanları oluşturmak için de kullanılabilir. Fotoğrafta tavana yapılmış bir alçı levha uygulaması sayesinde oluşturulmuş bir raf görüyoruz. Açık planlı bir mutfağa ait olan bu raf, diğer taraftan bakıldığında duvarın olağan bir çıkıntısı gibi görünerek yüzey bütünlüğünü koruyacaktır.

5. Alçıpanla asma tavan yaptırabilirsiniz


Yorumlar (0)

Yorum Yazın

05326144025 Whatsapp Yaz!
05326144025 Tıkla Ara!