ELEKTİRİK TESİSATI

ELEKTİRİK TESİSATI

Elektrik Tesisatları

Modern hayatın bir parçası olan elektriğin titizlikle ve gereken bütün standartlara uygun olarak iletilmesi hem can hem de mal güvenliği açısından son derece önemli bir konudur. elektrik firması Tesisat döşenecek mekanda sıva öncesi boruların döşenmesi işlemi “sıva altı tesisat” olarak adlandırılırken kaba inşaat sonrası elektrik iletim tesisatı döşenmesi işlemine de “sıva üstü tesisat” denir. Henüz inşaat aşamasındayken yapılan bu işlem sayesinde duvar yüzeyinde borular görülmez, yani bütün bağlantılar duvarın içinde kalır.


1- Boruların yerleştirilmesi
Binalar yapılmadan önce elektrik tesisat projeleri hazırlanır. Bu projelerde boruların kesitlerinden nereye yerleştirileceklerine, anahtar ve prizlerin nerelerde olacağına kadar bütün detaylar belirlenir. Elektrik tesisatını üstlenen yetkili firmanın uzman personeli, projedeki bilgilerin kılavuzluğunda öncelikle iletken tellerin yer aldığı boruların geçeceği yolu belirler. Ardından açılan kanallara borular titizlikle döşenir. Tavan betonları dökülmeden önce zaten bu yerler belirlenmiştir.
2- Buat ve kasaların yerleştirilmesi
Elektik devrelerde akımı kollara ayırmak için kullanılan kutulara “buat” adı verilir. Projeye göre prizlerin ve buatların yerleştirileceği kasalar, açılan yuvalarına çimento yardımıyla tutturulur. Sıva öncesi gerçekleştirilmesi gereken bu işlem yapılırken buatların tamamı tavandan eşit mesafede ayarlanır. Anahtarların ve prizlerin yerden mesafeleri standart olarak bellidir. Anahtarlar tabandan 150 cm, prizler ise 40-50 cm mesafeye yerleştirilir.
3- Kabloların çekilmesi
Elektrik tesisatı nasıl döşenir sorusunu cevapladıktan sonra sıra kabloların çekilme işlemine geldi. Sıva kuruduktan sonra iletken kabloların çekilmesi aşamasına geçilir.
Boruların içinden kabloların geçmesi için kılavuz teller ve “susta” adı verilen aletler kullanılır. Diğer aşamalarda olduğu gibi kabloların çekilmesi de titizlikle yapılmalıdır.
Borulardan geçirilecek iletken tellerin çapı, bağlantılar için yeterli uzunlukta olmaları, kesintisiz olarak geçebilmeleri kadar, boruların içinin boş olması da oldukça önemli detaylardır. Tellerin kolayca geçirilmesi için talk pudrası kullanmak, pratik ve yaygın bir yöntemdir.
4- Buat bağlantıları
Tellerin buat içindeki bağlantıları sırasında “klemens” adlı parçalar kullanılır. Buat bağlantılarının karmaşık olmamasına, akım uçlarının buatın kapağına değmemesine dikkat edilmelidir. Buatın içindeki gereken bağlantılar yapıldıktan sonra özenle kapağı kapatılır.
5- Anahtar, priz ve duyların montajı
Elektrik tesisatı döşemenin son aşamasında dışarıdan görünen anahtar, priz ve duyların montajı gerçekleştirilir.
Peki büyük ölçekli yapılarda elektrik tesisatı nasıl
sistem aynı aslında temelde.fakat yapı ne kadar büyük olursa yapılacak işte o oranda büyüyecektir.günümüzde teknoloji geliştikçe elektrik de kullanılan elemanlar da o ölçüde yeni nesi olarak gelişti.önce yine elektrik proje,ile başlanır ne çizilmiş neler bekleniyor elektrik basit bir olay olmadığı için oldukça karmaşık sistematik ve önemlidir yapabileceklerin pek sınırı yoktur
elektrik bina temeli ile başlar buna temel topraklaması denir.akabinde topraklama da yapılır ve ana panoya kadar ulaştırılır sonra kaba bina biter ve tesisata başlanır elektrikle birlikte zayıf akımda çekilir sonrasında montaj yapılır.Yorumlar (0)

Yorum Yazın

05326144025 Whatsapp Yaz!
05326144025 Tıkla Ara!